Skip to Content
AP - Oregon-Northwest

Monday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Anacortes 70, Ferndale 63

Archbishop Murphy 50, Meadowdale 40

Edmonds-Woodway 68, Cedarcrest 51

Marysville-Getchell 73, Arlington 54

Marysville-Pilchuck 76, Stanwood 31

Mountlake Terrace 71, Shorewood 51

Neah Bay 50, Chief Kitsap Academy 42

Shorecrest 63, Lynnwood 40

Snohomish 57, Everett 33

1A District 1=

First Round=

King’s 83, Mount Baker 42

Lynden Christian 87, Sultan 53

Meridian 77, Cedar Park Christian (Bothell) 49

South Whidbey 47, Nooksack Valley 46

1B District 4=

Play-In=

Columbia Adventist Academy 39, North River 38

1B SeaTac=

Consolation=

Northwest Yeshiva 72, Concordia Christian 64

Puget Sound Adventist 49, Pope John Paul II 38

Semifinal=

Muckleshoot Tribal School 78, Evergreen Lutheran 54

Rainier Christian 60, Tacoma Baptist 55

2A CWAC=

First Round=

East Valley (Yakima) 75, Othello 39

Ellensburg 65, Grandview 62

2B District 7=

First Round=

Chewelah 61, Asotin 37

Colfax 56, Northwest Christian (Colbert) 45

Davenport 64, Tekoa/Rosalia 38

Wilbur-Creston 46, Reardan 38

3A District 2 Qualifier=

Play-In=

Bainbridge 61, Lincoln 35

Franklin 57, Chief Sealth 50

Lakeside (Nine Mile Falls) 67, Cleveland 61

3A Metro Championship=

Play-In=

Ingraham 58, Rainier Beach 51

O Dea 77, West Seattle 50

4A WC/SW=

Play-In=

Kennedy 71, Emerald Ridge 68

Skyview 61, Enumclaw 35

South Kitsap 70, Todd Beamer 58

GIRLS PREP BASKETBALL=

Archbishop Murphy 42, Meadowdale 39

Arlington 70, Marysville-Getchell 30

Cedarcrest 42, Edmonds-Woodway 39

Colton 64, Touchet 39

Hockinson 62, Mark Morris 51

Neah Bay 80, Chief Kitsap Academy 19

River View 51, College Place 39

Shorecrest 66, Lynnwood 60

Shorewood 49, Mountlake Terrace 32

Snohomish 57, Everett 33

Stanwood 76, Marysville-Pilchuck 10

Washougal 50, R.A. Long 38

Woodland 73, Ridgefield 52

1A District 1=

Quarterfinal=

Cedar Park Christian (Bothell) 54, Mount Baker 52

King’s 42, Meridian 36

Lynden Christian 81, South Whidbey 14

Nooksack Valley 61, Coupeville 15

1B SeaTac=

Consolation=

Pope John Paul II 36, Northwest Yeshiva 23

Rainier Christian 29, Evergreen Lutheran 27

Semifinal=

Muckleshoot Tribal School 50, Quilcene 30

Tacoma Baptist 46, Puget Sound Adventist 35

2B District 4=

Play-In=

Mossyrock 67, Life Christian Academy 22

Napavine 53, South Bend 31

Onalaska 52, Pe Ell 47

Toutle Lake 44, Northwest Christian (Lacey) 41

2B District 5=

Quarterfinal=

Tri-Cities Prep 71, Dayton/Waitsburg 20

2B District 7=

First Round=

Colfax 46, Chewelah 27

Kettle Falls 60, Upper Columbia Academy 28

Northwest Christian (Colbert) 54, Asotin 25

Reardan 71, Wilbur-Creston 29

3A District 2 Qualifier=

Play-In=

Ingraham 60, Cleveland 40

Nathan Hale 45, Chief Sealth 22

3A District 3=

Play In=

Bonney Lake 39, Timberline 33

Lincoln 63, Yelm 52

3A Metro Championship=

First Round=

Franklin 72, Rainier Beach 48

Seattle Prep 32, Roosevelt 22

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

The Associated Press