Skip to Content

Rain couldn’t dampen spirit of Sisters Rodeo Parade, competition; Saturday performance results

Sisters Rodeo bull rider Ky John Hamilton from MacKay, Australia with a 88
Sisters Rodeo muddy barrel racing Saturday night Outlaws Photography 611
Outlaws Photography
Sisters Rodeo barrel racers dealt with some muddy conditions Saturday night
Sisters Rodeo Parade Outlaws Photography 611
Outlaws Photography
Rain couldn't dampen the Sisters Rodeo Parade spirit on Saturday
Sisters Rodeo saddle bronc winner Zeke Thurston Big Valley Alabama with a 84.50
Outlaws Photography
Zeke Thurston of Big Valley, Alabama led the saddle bronc competition at Friday night's Sisters Rodeo performance with a score of 84.50

(Update: Saturday night performance results)

SISTERS, Ore. (KTVZ) -- The rain couldn't keep many people from showing up to watch or take part in the Sisters Rodeo parade through town on Saturday morning. Fortunately, the afternoon rodeo performance ended with sunshine, and the majority of loyal rodeo fans were still there to see it -- and the competition was strong Saturday night as well.

Rodeo announcer Curt Robinson said the Saturday night performance "was excellent, including a new arena record in the saddle bronc riding and one of the 10 best-ever bull riding scores."

Here are the 82nd Sisters Rodeo results following the third performance June 11, 2022

*indicates those contestants that competed in the third performance

Tie down Roping 1st go-round

  1. Reese Riemer                    Stinnett, TX                  8.9     $2,273.18

2/3 J.D. McCuistion                Collinsville, TX            9.0     $1,826.43

2/3 J. Cody Jones                    Ukiah, CA                     9.0     $1,828.43

4/6 Caleb McMillan                Soap Lake, WA            9.7     $1,087.17

4/6 Luke Potter                       Maple City, KS             9.7     $1,087.17

4/6 Chase Webster                  Kamas, UT                    9.7     $1,087.17

7/8 Ty Harris                           San Angelo, TX          10.0     $   345.91

7/8 Kass Kayser                      Ellensburg, WA          10.0     $   345.91

Tie down Roping 2nd go-round leaders

  1. Hunter Herrin                    Apache, OK                  7.7

2/3 Jake Pratt                          Ellensburg, WA            8.2

2/3 Zack Jongbloed                Iowa, LA                       8.2

  4. Ty Harris                                                                 8.6

  5. Jared Parke                        Gooding, ID                  9.0

  6. Wyatt Imus                       Brenham, TX              10.4

7/8 Justin Parke                       Gooding, ID                10.7

7/8 Chad Finley                       Mt. Vernon, OR          10.7

Tie down Roping aggregate leaders

  1. Ty Harris                                                               18.6

  2. Jared Parke                                                            19.4

  3. Reese Riemer                                                        19.8*

  4. Zack Jongbloed                                                     19.9

  5. Kass Kayser                                                          23.0

  6. Dakota Felton                                                       26.2*

  7. Tyler Milligan                   Pawhuska, OK                        28.6

  8. J. Cody Jones                    Ukiah, CA                   29.2

Bareback Riding

  1. R. C. Landingham             Hat Creek, CA            83

2/3 David Peebles                   Redmond, OR             81*

2/3 Shane O’Connell              Rapid City, SD           81

4/5 Bronc Marriott                  Woods Cross, UT       80*

4/5 Clay Stone                        Blackfoot, ID              80

  6. Colton Clemens                Blackfoot, ID              72

  7. Derrik Thompson              Altomont, UT              71*

  8. Dylan Riggins                   Cheney, WA               70*

Steer wrestling 1st go-round results

  1. Stetson Jorgensen              Blackfoot, ID                3.9     $1,528.50

  2. Dirk Tavenner                   Rigby, ID                      4.7     $1,264.97

  3. Jace Melvin                       Fortt Pierre, SD            5.2     $1,001.43

  4. Jacob Stacy                       Moses Lake, WA          5.4     $   737.90

  5. Hank Filippini                   Battle Mountain, NV    5.6     $   474.36

  6. Chet Boren                        Vernal, UT                    6.0     $   263.53

Steer wrestling 2nd go-round leaders

  1. Bridger Chambers             Stevensville, MT           4.1*

2/3 Ty Allred                          Tooele, UT                    5.2

2/3 Sterling Lambert               Fallon, NV                    5.2

  4. Jace Melvin                                                             5.3

  5. Josh Garner                       Live Oak, CA               5.5

  6. Justin Kimsey                    Kennewick, WA           6.1

Steer wrestling aggregate leaders

  1. Jace Melvin                                                           10.5

  2. Sterling Lambert                                                   11.4

  3. Stetson Jorgensen                                                  12.2

  4. Dalton Massey                                                      14.4*

  5. Ty Allred                                                              14.6

  6. Justin Kimsey                                                        16.2*

Ladies Breakaway Roping leaders

  1. Samantha Fulton               Miller, SD                     2.7

2/3 Shelli Scrivner                  New Plymouth, ID       2.8

2/3 Fallon Ruffoni                  Arroyo Grande, CA      2.8

  4. Samantha Kerns                Silver Lake, OR            2.9

5/7 Joey Williams                    Volberg, MT                 3.0*

5/7 Brittany White                  Jordan Valley, OR        3.0

5/7 Traci Ashton                     Redmond, OR               3.0

  8. Megan Burbidge               Tremonton, UT             3.1

  9. Laina Sappington              Powell Butte, OR         3.4*

10. Sarah Verhelst                  Pryor, MT                     3.5*

Saddle Bronc Riding leaders

  1. CoBurn Bradshaw            Beaver, UT                  89.5**** new arena record

  2. Stetson Wright                  Milford, UT                86.5*

  3. Zeke Thurston                   Big Valley, AB           84.5

  4. Spencer Wright                 Milford, UT                83.5*

  5. Tim Ditrich                       Couer D’Alene, ID     83*

  6. Alan Gobert                      Browning, MT            82.5*

  7. Ryder Wright                    Beaver, UT                  8 2*

  8. Damian Brennan               Injune, AU                  81.5

Team roping leaders (team ropers will only go one time)

1/2 Jake Cooper                      Monument, NM

      Sid Sporer                         Cody, WY                     5.0*

1/2 Rhen Richard                    Roosevelt, UT

      Jeremy Buhler                   Arrowwood, AB           5.0

3/4 Riley Minor                       Ellennsburg, WA

      Brady Minor                      Ellensburg, WA            5.8

3/4 Joshua Torres                    Ocala, FL

      Jonathan Torres                 Ocala, FL                      5.8

5/6 Brandon Beers                  Powell Butte, OR

     Daniel Braman IV             Refugio, TX                  6.3*

5/6 Jason Stewart                    Pendleton, OR

      B.J. Campbell                    Aguila, AZ                    6.3

7/8 Cody Snow                       Los Olivos, CA

       Wesley Thorp                   Throckmorton, TX        6.4

7/8 Pace Freed                        Chubbock, ID

      Cole Wilson                      Lake Shore, UT             6.4

  9. Luke Brown                      Rockhill, SC

      Hunter Koch                     Vernon, TX                   6.5

10. Jake Stanley                      Hermiston, OR

      Bucky Campbell               Echo, OR                      7.0

Barrel Racing leaders (barrel racers will only go one time)

  1. Taycie Matthews              Wynne, AR                 17.73

  2. Mary Shae Thomas           Hermiston, OR           17.82

  3. Chelsea Stodghill              Prineville, OR             17.86

  4. Jennifer Kalafatic             Caldwell, ID               17.90

  5. Ali Anton                          Healdsburg, CA          18.09

  6. Sharon Woods                  Dallas, OR                  18.11

7/8 Kaitlyn Duby                    Pasco, WA                  18.14

7/8 Shelby Bates                     Loomis, CA                18.14

  9. Jimmie Smith                    McDade, TX               18.16

10. Sharon Gow                      Roseburg, OR             18.18

Bull Riding leaders

  1. Ky John Hamilton             Mackay, AU               88.5*

  2. Ruger Piva                        Challis, ID                  87*

  3. Shad Winn                        Nephi, UT                   86

4/5 Derek Kolbaba                  Walla Walla, WA       85*

4/5 Roscoe Jarboe                   New Plymouth, ID     85

  6. Billy Quillan                     Fallon, NV                  82

  7. Josh Frost                          Randlett, UT               76*

*** The original arena record of 88 points was set by Taos Muncy of Corona, NM in 2015, it was tied in 2016 by Chuck Schmidt of Keldron, SD then in 2018 Ryder Wright of Beaver, UT also scored 88 points.


Here's the Saturday afternoon second performance results:

82nd Sisters Rodeo results following the second performance June 11, 2022

*indicates those contestants that competed in the second performance

Tie down Roping 1st go-round

  1. Reese Riemer                    Stinnett, TX                  8.9     $2,273.18

2/3 J.D. McCuistion                Collinsville, TX            9.0     $1,826.43

2/3 J. Cody Jones                    Ukiah, CA                     9.0     $1,828.43

4/6 Caleb McMillan                Soap Lake, WA            9.7     $1,087.17

4/6 Luke Potter                       Maple City, KS             9.7     $1,087.17

4/6 Chase Webster                  Kamas, UT                    9.7     $1,087.17

7/8 Ty Harris                           San Angelo, TX          10.0     $   345.91

7/8 Kass Kayser                      Ellensburg, WA          10.0     $   345.91

Tie down Roping 2nd go-round leaders

  1. Hunter Herrin                    Apache, OK                  7.7

2/3 Jake Pratt                          Ellensburg, WA            8.2*

2/3 Zack Jongbloed                Iowa, LA                       8.2

  4. Ty Harris                                                                 8.6

  5. Jared Parke                        Gooding, ID                  9.0

  6. Wyatt Imus                       Brenham, TX              10.4

7/8 Justin Parke                       Gooding, ID                10.7

7/8 Chad Finley                       Mt. Vernon, OR          10.7

Tie down Roping aggregate leaders

  1. Ty Harris                                                               18.6

  2. Jared Parke                                                            19.4

  3. Zack Jongbloed                                                     19.9

  4. Kass Kayser                                                          23.0

  5. Tyler Milligan                   Pawhuska, OK                        28.6

  6. Justin Parke                                                           33.1

Bareback Riding

  1. R. C. Landingham             Hat Creek, CA            83

  2. Shane O’Connell               Rapid City, SD           81

  3. Clay Stone                        Blackfoot, ID              80

  4. Colton Clemens                Blackfoot, ID              72

  5. Zack Brown                      Red Bluff, CA            64

Steer wrestling 1st go-round results

  1. Stetson Jorgensen              Blackfoot, ID                3.9     $1,528.50

  2. Dirk Tavenner                   Rigby, ID                      4.7     $1,264.97

  3. Jace Melvin                       Fortt Pierre, SD            5.2     $1,001.43

  4. Jacob Stacy                       Moses Lake, WA          5.4     $   737.90

  5. Hank Filippini                   Battle Mountain, NV    5.6     $   474.36

  6. Chet Boren                        Vernal, UT                    6.0     $   263.53

Steer wrestling 2nd go-round leaders

1/2 Ty Allred                          Tooele, UT                    5.2

1/2 Sterling Lambert               Fallon, NV                    5.2*

  3. Jace Melvin                                                             5.3

  4. Josh Garner                       Live Oak, CA               5.5*

  5. Cord Gomes                      Antelope, OR                6.3*

  6. Stan Branco                      Chowchilla, CA            6.9*

Steer wrestling aggregate leaders

  1. Jace Melvin                                                           10.5

  2. Sterling Lambert                                                   11.4*

  3. Stetson Jorgensen                                                  12.2

  4. Ty Allred                                                              14.6

  5. Stan Branco                                                          22.9*

Ladies Breakaway Roping leaders

  1. Samantha Fulton               Miller, SD                     2.7

2/3 Shelli Scrivner                  New Plymouth, ID       2.8*

2/3 Fallon Ruffoni                  Arroyo Grande, CA      2.8

  4. Samantha Kerns                Silver Lake, OR            2.9

5/6 Brittany White                  Jordan Valley, OR        3.0*

5/6 Traci Ashton                     Redmond, OR               3.0

  7. Megan Burbidge               Tremonton, UT             3.1*

  8. Suzanne Williams              Winnemucca, NV         3.6

  9. Gianna Cianfichi               Santa Rosa, CA            3.7

10. Amanda  Coleman                        Stephenville, TX           3.8*

Saddle Bronc Riding leaders

  1. Zeke Thurston                   Big Valley, AB           84.5

  2. Damian Brennan               Injune, AU                  81.5

  3. Dawson Hay                     Wildwood, AB           80

  4. Jake Watson                      Hudsons Hope, BC     79

  5. Jesse James Kirby             Cheney, WA               74.5*

6/7 Mark O’Dempsey             Maree, AU                  72*

6/7 Luke McKay                     Juntura, OR                 72*

  8. Joaquin Real                     Ojai, CA                     71.5

Team roping leaders (team ropers will only go one time)

  1. Rhen Richard                    Roosevelt, UT

      Jeremy Buhler                   Arrowwood, AB           5.0

2/3 Riley Minor                       Ellennsburg, WA

      Brady Minor                      Ellensburg, WA            5.8*

2/3 Joshua Torres                    Ocala, FL

      Jonathan Torres                 Ocala, FL                      5.8*

  4. Jason Stewart                    Pendleton, OR

     B.J. Campbell                     Aguila, AZ                    6.3*

5/6 Cody Snow                       Los Olivos, CA

       Wesley Thorp                   Throckmorton, TX        6.4*

5/6 Pace Freed                        Chubbock, ID

      Cole Wilson                      Lake Shore, UT             6.4

  7. Luke Brown                      Rockhill, SC

      Hunter Koch                     Vernon, TX                   6.5*

  8. Jake Stanley                      Hermiston, OR

      Bucky Campbell               Echo, OR                      7.0*

Barrel Racing leaders (barrel racers will only go one time)

  1. Taycie Matthews              Wynne, AR                 17.73

  2. Mary Shae Thomas           Hermiston, OR           17.82

  3. Chelsea Stodghill              Prineville, OR             17.86

  4. Jennifer Kalafatic             Caldwell, ID               17.90

  5. Ali Anton                          Healdsburg, CA          18.09

  6. Sharon Woods                  Dallas, OR                  18.11

7/8 Kaitlyn Duby                    Pasco, WA                  18.14

7/8 Shelby Bates                     Loomis, CA                18.14

  9. Jimmie Smith                    McDade, TX               18.16

10. Sharon Gow                      Roseburg, OR             18.18

Bull Riding leaders

  1. Shad Winn                        Nephi, UT                   86

  2. Roscoe Jarboe                   New Plymouth, ID     85

  3. Billy Quillan                     Fallon, NV                  82

---

Ideal weather, great contestants and a very receptive crowd made for a great way to kick off the rodeo Friday night, announcer Curt Robinson says.

Here's the results from the first full rodeo performance:

Tie down Roping 1st go-round

1. Reese Riemer                      Stinnett, TX                  8.9     $2,273.18

2/3 J.D. McCuistion                Collinsville, TX            9.0     $1,826.43

2/3 J. Cody Jones                    Ukiah, CA                     9.0     $1,828.43

4/6 Caleb McMillan                Soap Lake, WA            9.7     $1,087.17

4/6 Luke Potter                       Maple City, KS             9.7     $1,087.17

4/6 Chase Webster                  Kamas, UT                    9.7     $1,087.17

7/8 Ty Harris                           San Angelo, TX          10.0     $   345.91

7/8 Kass Kayser                      Ellensburg, WA          10.0     $   345.91

Tie down Roping 2nd go-round leaders

  1. Hunter Herrin                    Apache, OK                  7.7

  2. Zack Jongbloed                 Iowa, LA                       8.2*

  3. Ty Harris                                                                 8.6

  4. Jared Parke                        Gooding, ID                  9.0

  5. Wyatt Imus                       Brenham, TX              10.4

  6. Justin Parke                       Gooding, ID                10.7*

Tie down Roping aggregate leaders

  1. Ty Harris                                                               18.6

  2. Jared Parke                                                            19.4

  3. Zack Jongbloed                                                     19.9*

  4. Kass Kayser                                                          23.0

  5. Tyler Milligan                   Pawhuska, OK                        28.6

  6. Justin Parke                                                           33.1*

Bareback Riding

  1. R. C. Landingham             Hat Creek, CA            83*

  2. Shane O’Connell               Rapid City, SD           81*

  3. Clay Stone                        Blackfoot, ID              80*

  4. Colton Clemens                Blackfoot, ID              72*

  5. Zack Brown                      Red Bluff, CA            64*

Steer wrestling 1st go-round results

  1. Stetson Jorgensen              Blackfoot, ID                3.9     $1,528.50

  2. Dirk Tavenner                   Rigby, ID                      4.7     $1,264.97

  3. Jace Melvin                       Fortt Pierre, SD            5.2     $1,001.43

  4. Jacob Stacy                       Moses Lake, WA          5.4     $   737.90

  5. Hank Filippini                   Battle Mountain, NV    5.6     $   474.36

  6. Chet Boren                        Vernal, UT                    6.0     $   263.53

Steer wrestling 2nd go-round leaders

  1. Ty Allred                          Tooele, UT                    5.2*

  2. Jace Melvin                                                             5.3*

  3. Stetson Jorgensen                                                    8.3*

Steer wrestling aggregate leaders

  1. Jace Melvin                                                           10.5*

  2. Stetson Jorgensen                                                  12.2*

  3. Ty Allred                                                              14.6*

Ladies Breakaway Roping leaders

  1. Samantha Fulton               Miller, SD                     2.7*

  2. Fallon Ruffoni                  Arroyo Grande, CA      2.8*

  3. Samantha Kerns                Silver Lake, OR            2.9*

  4. Traci Ashton                     Redmond, OR               3.0*

  5. Suzanne Williams              Winnemucca, NV         3.6*

  6. Gianna Cianfichi               Santa Rosa, CA            3.7*

  7. Amanda Hodges               Brazoria, TX                 4.5*

  8. Taylor Munsell                  Alva, OK                    13.4*

Saddle Bronc Riding leaders

  1. Zeke Thurston                   Big Valley, AB           84.5*

  2. Damian Brennan               Injune, AU                  81.5*

  3. Dawson Hay                     Wildwood, AB           80*

  4. Jake Watson                      Hudsons Hope, BC     79*

  5. Joaquin Real                     Ojai, CA                     71.5*

Team roping leaders (team ropers will only go one time)

  1. Rhen Richard                    Roosevelt, UT

      Jeremy Buhler                   Arrowwood, AB           5.0

  2. Pace Freed                        Chubbock, ID

      Cole Wilson                      Lake Shore, UT             6.4*

  3. Blake Hirdes                     Turlock, CA

      Wyatt Hanseen                  Oakdale, CA               11.2*

  4. Marcus Battaglia               Ramona, CA

      Jason Johe                         San Luis Obispo, CA  15.2*

  5. Zack Engelhart                  Lakeview, OR

      Rial Englehart                   Lakeview, OR             16.1

  6. Houston Hull                     Warden, Wa

      Joey Bergevin                   Ellensburg, WA          16.3*

Pg. 3 Sisters Rodeo Results continued

Barrel Racing leaders (barrel racers will only go one time)

  1. Taycie Matthews              Wynne, AR                 17.73

  2. Mary Shae Thomas           Hermiston, OR           17.82

  3. Chelsea Stodghill              Prineville, OR             17.86

  4. Jennifer Kalafatic             Caldwell, ID               17.90*

  5. Ali Anton                          Healdsburg, CA          18.09*

  6. Sharon Woods                  Dallas, OR                  18.11*

7/8 Kaitlyn Duby                    Pasco, WA                  18.14*

7/8 Shelby Bates                     Loomis, CA                18.14

  9. Jimmie Smith                    McDade, TX               18.16

10. Sharon Gow                      Roseburg, OR             18.18*

Bull Riding leaders

  1. Shad Winn                        Nephi, UT                   86*

  2. Roscoe Jarboe                   New Plymouth, ID     85*

  3. Billy Quillan                     Fallon, NV                  82*

Article Topic Follows: Sports

KTVZ news sources

BE PART OF THE CONVERSATION

KTVZ NewsChannel 21 is committed to providing a forum for civil and constructive conversation.

Please keep your comments respectful and relevant. You can review our Community Guidelines by clicking here

If you would like to share a story idea, please submit it here.

Skip to content